Dnia 8 czerwca 2013 r. pod hasłem "POSTAW NA RODZINĘ" odbył się w naszej szkole festyn, który zgromadził całe rodziny w celu wspólnego świętowania. Patronat nad imprezą objął Urząd Gminy Stara Biała.

Razem z uczniami i przedszkolakami przybyły Mamusie i Tatusiowie, Babcie i Dziadkowie oraz okoliczni mieszkańcy. Byli też zaproszeni goście: Pan Wójt Gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński z rodziną, przewodniczący Rady Gminy p. Jan Wrześniewski, prezes oddziału powiatowego OSP RP p. Hilary Januszczyk, Dyrektor GOKiS p. Roland Bury oraz radny gminy p. Stanisław Wiśniewski.

Wszystkich przybyłych, którzy zechcieli wziąć udział w naszym Rodzinnym Festynie powitała Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wyszynie Pani Katarzyna Warczachowska. W swoim wystąpieniu podkreśliła rangę i ważną rolę, jaką w życiu dziecka odgrywa rodzina. Zapewniła też, że każde dziecko, które przekracza progi naszej placówki, zyskuje nową rodzinę: koleżanki, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły. Staje się członkiem jednej, wielkiej szkolno - przedszkolnej rodziny.

Rodzinny Festyn rozpoczął się o godz. 1100. Wcześniej jednak, już o godz. 800 przy szkole zaparkował ambulans do pobierania krwi. Historia honorowego oddawania krwi przez strażaków - ochotników sięga roku 2009. Wtedy to, z inicjatywy Pana Grzegorza Szelągowskiego, powstał Klub Honorowych Krwiodawców DRUH, w tej chwili obejmujący swym zasięgiem strażaków - ochotników z terenu całej gminy Stara Biała. Pomysł oddawania krwi zrodził się z potrzeby serca. Akcja z roku na rok rozszerza swoje kręgi. Pan Grzegorz Szelągowski stwierdził, że to był doskonały pomysł - połączenia festynu poświęconego rodzinie z tak szczytną ideą - oddawania krwi dla ratowania życia innych. Zgłosiło się bardzo wiele osób, pierwszym dawcą był Pan Wójt Sławomir Wawrzyński, a za Jego przykładem wiele innych osób, którym idea niesienia pomocy drugiej osobie nie jest obca.

Główne uroczystości rozpoczął występ artystyczny dzieci, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, pełen ciepłych słów o Mamie i Tacie oraz życzeń dla nich. Wszyscy uczestnicy festynu podziwiali talent naszych uczniów i przedszkolaków, którzy zaprezentowali wiersze, piosenki i układy taneczne. Porywający był taniec kowbojski w wykonaniu naszych dzieci oraz wpadające w ucho melodyjne piosenki.

Maja Malanowska, uczennica klasy piątej, wraz z nauczycielem muzyki p. Aldoną Nowakoską, zaśpiewały: „Cudownych rodziców mam”. Widać było łzy wzruszenia w oczach wielu uczestników koncertu. Następnie w pięknych, bajkowych strojach zaprezentowały się przedszkolaki. Tańczyły i śpiewały piosenki w języku polskim i angielskim.

Pani Dyrektor Katarzyna Warczachowska serdecznie podziękowała młodym, niezwykle uzdolnionym wykonawcom, nauczycielom i rodzicom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem sprawili, że uroczystość Dnia Rodziny została przygotowana tak pięknie i na wysokim poziomie. Słowa podziękowania skierowała do p. wójta gminy, druhen i druhów OSP z Wyszyny, funkcjonariuszy policji ze Starej Białej i Płocka. Dyrektor dziękowała sponsorom, darczyńcom i wszystkim sympatykom szkoły. Mówiła - "to miłe i niezwykle cenne, że wspieracie nasze działania i jesteście z nami".

Następnie teren wokół szkoły wzięła we władanie grupa animatorów - wśród dzieci spacerował nieprzeciętnej urody królik - wszystkie maluchy chętnie pozowały z nim do fotografii. Podziw i radość wśród dzieci i dorosłych wzbudzał człowiek na szczudłach. Można było posilić się pop - cornem i watą cukrową. Wielu było chętnych na malowanie buziek i balonowe cudeńka: pieski, kotki, miecze, a nawet papugi. Dużo emocji dostarczały konkursy zręcznościowe zakończone konkurencją przeciągania liny. Ogromną frajdę sprawiła wszystkim dzieciom wielka dmuchana zjeżdżalnia. Rodzice zadbali też o dużą różnorodność słodkich wypieków i o smakowite kiełbaski z grilla serwowane przez druhów OSP z Wyszyny.

Było wiele atrakcji towarzyszących festynowi:
-wystawa prac plastycznych absolwentów naszej szkoły Radka i Przemka Sztupeckich,
-pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez drużynę z PCK,
-zwiedzanie wnętrza wozu strażackiego i radiowozu policyjnego,
-symulator jazdy
-pokaz tańca w wykonaniu grupy Show Time z Płocka,
-prezentacja judoków z działającej przy naszej szkole sekcji klubu Eljot.

W Dzień Rodziny wszyscy świetnie się bawili. Na pewno ta dobra tradycja kultywowania rodzinnego święta będzie kontynuowana w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Wyszynie w kolejnych latach.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

Tekst opracowała: p. B.Żółtowska